akü

Ups Aküsü

Ups Aküleri, UPSlerde elektrik enerjisinin depolanması ve gerektiğinde geri alınması / kullanılması amaçlı olarak kullanılmaktadır. Özellikle sabit / durağan yerlerde kullanılmak üzere üretilen ups akülerinin iç yapısı, otomotivde yaygın kullanımı olan starter / marş amaçlı olanlara göre büyük farklılık ihtiva eder.

Sabit tesis akümülatörleri de kendi aralarında alt gruplara ayırmak mümkündür. Ayrıca likit bazda asit ihtiva edenler olduğu gibi, yeni jenerasyon VRLA / AGM ve GEL teknolojisi akülerde asit sıvı bazda değildir. Bu sayede bakıma gereksinim duyulmadan kullanım ile cihaz içi vb. dahil kapalı yerlerde kullanma imkanı gibi avantajları mevcuttur.Taşıması, depolanması ve nakil edilmesi kolaydır. Mobil uygulamalar için idealdir. Ufak alanda ve hacimde azami performans sağlanabilir. Tekrar tekrar şarj edilme özelliği mevcuttur. Bakımsız akü veya kuru akü olarak tanınan ürünlerin gerçek / tam tanımı ve açılımı : VRLA (Valve Regulated Lead Acid) veya SLA (Sealed Lead Acid). Kapalı sistem çalışır, normal koşullar dahilinde bakıma ihtiyaç göstermemesi ile asit / su ilavesine imkan yapısı olmadığı için ülkemizde genellikle bakımsız akü, kuru akü olarak adlandırılmaktadır. En çok kullanılan modelleri 12 volt monoblok yapıda olanlarıdır. Bunun dışında 2 ve 6 volt olan akü çeşitleri de mevcuttur. Akü kapasiteleri Ah (amper / saat) olarak tanımlanır, ticari ve yaygın kullanımı olanlar 1, 1.2, 1.3, 2, 2.2, 4, 4.5, 5, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 17, 18, 24, 26, 28, 38, 40, 44, 65, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 135, 150, 200 Ah dir. Bakımsız aküler / kuru aküler kendi aralarında seri ve/veya paralel bağlanabilir. Bu tip akülerin başlıca kullanım alanları Kesintisiz Güç Kaynağı, KGK, UPS, alarm sistemleri güvenlik sistemleri, haberleşme, gsm, acil aydınlatma, acil çıkış üniteleri, trafo merkezleri, şalt tesisleri, otomasyon, telefon santralleri, kablolu televizyonlar, denizcilik, marin, güneş enerjisi sistemleri, rüzgar enerjisi sistemleri olarak özetlenebilir. UPS aküsü, güç kaynağı aküsü olarak da bilinmektedir. Tüm bu uygulamaları durağan yerdeki, sabit tesis / stasyoner uygulamalar başlığı altında toplayabiliriz. Bu anlamda ve teknik olarak da marş / start özelliği olmadığı veya tavsiye edilmediğini söylemek mümkündür. Akülerin dizayn ömrü sınıfları mevcuttur. Marka, tip ve modellere göre markalar arası farklılık gösterebilir. Uygulama ve/veya saha koşullarına göre ürün seçimi yapılabilir.

Kullandığımız başlıca UPS Aküsü Markaları;
Firstpower Akü, Ritar Akü, Yuasa Akü, Select Akü, Fiamm Akü, Dryfit Akü, Delphi Akü, Vision Akü, BB Akü, Exide Akü, Best Akü, Sonnenschein Akü

  ups aküsü

Ups Aküsü - Kesintisiz Güç Kaynağı Aküsü

 

 

Hareketli olmayan, durağan yerlerde kullanılan akümülatörlerin genel sınıfı / tanımı STASYONER yani SABİT TESİS'tir. Genellikle ithal menşeli ve kapalı sistem olanlara BAKIMSIZ AKÜ, KURU AKÜ denilse de asıl tanımı / tarifi daha önce açıkladığımız üzere VRLA dır. Bu tip aküler Kesintisiz Güç Kaynakları'nın olmazsa olmaz vazgeçilmez bileşenlerinden biridir. Günümüzde telekomünikasyon, savunma sanayi ve akülü dc güç kaynağı, redresör, rectifier, charger, doğrultucu, akü şarj cihazı vb. uygulamalarda da kullanılır. Günümüzde natif, yenilenebilir enerji kaynaklarında da yaygın kullanımı mevcuttur. Örneğin kesintiye hiç tahammülü olmayan çok kritik, hayati önemi olan gsm, hava alanları, hava meydanları, hastane, ameliyathane gibi yerler ile gündüz enerjiyi depolayıp, geceleri kullanmak gereken aydınlatma, trafik, sinyalizasyon gibi uygulamalar için en ideal çözümdür.

UPS Akülerinin genel işlevi;

UPS Aküsü; elektrik enerjisinin kesilmesi durumunda UPSin devrede olmasını, bu kesilmenin kullanıcıya hissettirilmemesini ve kesintinin uzun sürmesi halinde ise kullanıcının UPS sistemini güvenle kapatabilmesi için gerekli olan zamanı sağlamasıdır.
UPS sistemleri 7 gün / 24 saat, 365 gün hiç kesintisiz çalışacak şekilde tasarlanmaktadır. Sistemde ekonomik ömrü sınırlı olan ve bu durumu önceden bilinen tek malzeme akülerdir. Burada akü seçiminin önemi ön plana çıkmaktadır. Beklentilere uygun, yeterli kapasiteye, performansa ve hedeflenen işletme ömrüne uygun seçim yapılmalıdır.

 
Ups Aküsü
Haze akü

 

AC/DC Elektronik Sistemler Dan. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat : 6 No : 575
Tel : 0 - 212- 320 20 07 Pbx      -     Posta : info@akuler.com