akü
Güç Kaynağı Aküsü
 


Kuru tip aküler elektrik enerjisinin depolanması ve gerektiğinde geri alınması / kullanılması amaçlı olarak özellikle kesintisiz güç kaynaklarında kullanılmaktadır. Kesintisiz güç kaynağı ihtiyaçları için en kolay ve ekonomik yöntemdir. Sabit tesis akümülatörleri de kendi aralarında alt gruplara ayırtmak mümkündür. Ayrıca likit bazda asit ihtiva edenler olduğu gibi, yeni jenerasyon VRLA / AGM ve GEL teknolojisi akülerde asit sıvı bazda değildir. Bu sayede bakıma gereksinim duyulmadan kullanım ile cihaz içi vb. dahil kapalı yerlerde kullanma imkanı gibi avantajları mevcuttur. Taşıması, depolanması ve nakil edilmesi kolaydır. Mobil uygulamalar için idealdir. Ufak alanda ve hacimde azami performans sağlanabilir. Tekrar tekrar şarj edilme özelliği mevcuttur. Bakımız akü veya kuru akü olarak tanınan ürünlerin gerçek / tam tanımı ve açılımı : VRLA (Valve Regulated Lead Acid) veya SLA (Sealed Lead Acid). Kapalı sistem çalışır, normal koşullar dahilinde bakıma ihtiyaç göstermemesi ile asit / su ilavesine imkan yapısı olmadığı için ülkemizde genellikle bakımsız akü, kuru akü olarak adlandırılmaktadır. En çok kullanılan modelleri 12 volt monoblok yapıda olanlarıdır. Bunun dışında 2 ve 6 volt olan akü çeşitleri de mevcuttur. Akü kapasiteleri Ah (amper / saat) olarak tanımlanır, ticari ve yaygın kullanımı olanlar 1, 1.2, 1.3, 2, 2.2, 4, 4.5, 5, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 17, 18, 24, 26, 28, 38, 40, 44, 65, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 135, 150, 200 Ah dir. Bakımsız aküler / kuru aküler kendi aralarında seri ve/veya paralel bağlanabilir. Bu tip akülerin başlıca kullanım alanları Kesintisiz Güç Kaynağı, KGK, UPS, alarm sistemleri güvenlik sistemleri, haberleşme, gsm, acil aydınlatma, acil çıkış üniteleri, trafo merkezleri, şalt tesisleri, otomasyon, telefon santralleri, kablolu televizyonlar, denizcilik, marin, güneş enerjisi sistemleri, rüzgar enerjisi sistemleri olarak özetlenebilir. UPS aküsü, güç kaynağı aküsü olarak da bilinmektedir. Tüm bu uygulamaları durağan yerdeki, sabit tesis / stasyoner uygulamalar başlığı altında toplayabiliriz. Bu anlamda ve teknik olarak da marş / start özelliği olmadığı veya tavsiye edilmediğini söylemek mümkündür. Akülerin dizayn ömrü sınıfları mevcuttur. Marka, tip ve modellere göre markalar arası farklılık gösterebilir. Uygulama ve/veya saha koşullarına göre ürün seçimi yapılabilir. Sistem ve tasarımlarımızda kullandığımız başlıca bakımsız akü / kuru akü markaları şunlardır; firtpower, ritar, yuasa, select, fiamm, dryfit, delphi, vision, bb

  ups aküsü
Kesintisiz Güç Kaynağı Aküsü  

 

Hareketli olmayan, durağan yerlerde kullanılan kullanılan akümülatörlerin genel sınıfı / tanımı STASYONER yani SABİT TESİS'tir. Genellikle ithal menşeli ve kapalı sistem olanlara BAKIMSIZ AKÜ, KURU AKÜ denilse de asıl tanımı / tarifi daha önce açıkladığımız üzere VRLA dır. Bu tip aküler Kesintisiz Güç Kaynakları'nın olmazsa olmaz vazgeçilmez bileşenlerinden biridir. Günümüzde telekomünikasyon, savunma sanayi ve akülü dc güç kaynağı, redresör, rectifier, charger, doğrultucu, akü şarj cihazı vb. uygulamalarda da kullanılır. Günümüzde natif, yenilenebilir enerji kaynaklarında da yaygın kullanımı mevcuttur. Örneğin kesintiye hiç tahammülü olmayan çok kritik, hayati önemi olan gsm, hava alanları, hava meydanları, hastane, ameliyathane gibi yerler ile gündüz enerjiyi depolayıp, geceleri kullanmak gereken aydınlatma, trafik, sinyalizasyon gibi uygulamalar için en ideal çözümdür.
Akülerin genel işlevi, akülerden beklen; elektrik enerjisinin kesilmesi durumunda devrede olması, bu kesilmenin kullanıcıya hissettirilmemesi ve kesintinin uzun sürmesi halinde ise kullanıcının sistemlerini güvenle kapatabilmesi için gerekli olan zamanı sağlamasıdır.
KGK sistemleri 7 gün / 24 saat, 365 gün hiç kesintisiz çalışacak şekilde tasarlanmaktadır. Sistemde ekonomik ömrü sınırlı olan ve bu durumu önceden bilinen tek malzeme akülerdir. Burada akü seçiminin önemi ön plana çıkmaktadır. Beklentilere uygun, yeterli kapasiteye, performansa ve hedeflenen işletme ömrüne uygun seçim yapılmalıdır.
 
Ups Aküsü
Haze akü

 

AC/DC Elektronik Sistemler Dan. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Perpa Ticaret Merkezi
A Blok  Kat : 5  No : 146 Şişli - Istanbul / TURKEY - Tel : 0 212- 320 20 07 Pbx
E-Posta : info@akuler.com